A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben. Sok szerv működéséhez hozzájárul, emellett szerepe van a csontok, fogak felépítésében. Ennek ellenére az emberek egy jelentős részénél mégis fennáll a magnéziumhiány. Sokan nem is tudnak róla, így most mutatjuk a gyanús jeleket.

Miért van szüksége a szervezetnek magnéziumra?
A magnézium nagyjából 300 folyamatban vesz részt a szervezetben. Szüksége van rá a csontoknak, fogaknak, de még a szívnek is. Hosszabb távon a súlyos magnéziumhiány akár szívritmuszavart is okozhat. Az ásványi anyag hozzájárul az élelmiszerek energiává alakításában, szabályozza a vércukorszintet, idegrendszert és támogatja az izomműködést.
A magnéziumnak nagy szerepe van a normál testsúly fenntartásában. Az ásványi anyag hozzájárul az elfogyasztott tápanyag megfelelő felszívódásához. A hiánya hosszabb távon az elfogyasztott ételek nem megfelelő hasznosítását eredményezheti. Állandó sóvárgás, éhségérzet léphet fel, amelyet sokan csipegetéssel, egészségtelen ételekkel próbálnak enyhíteni.
A kalciummal, káliummal együtt a magnézium fontos a szív számára. Hozzájárul a keringés megfelelő működéséhez. Emellett az alacsony magnéziumszint gyakoribbá teheti a fejfájásokat, migrén esetén pedig fokozhatja a fájdalmas rohamokat.
Miért alakul ki magnéziumhiány?
A magnéziumhiányt több dolog is okozhatja, lehet ez az egyoldalú étkezés vagy a helytelen diéta, fogyókúra. Bizonyos esetekben fokozódhat a szervezetből való kiürülése, amit okozhat például a vízhajtó szedése, vesebetegség vagy esetleg a cukorbetegség. Az is előfordulhat, hogy megnő a szervezet magnézium igénye. Ez különösen jellemző a sportolókra, a várandós nőkre, illetve szoptató anyákra. A fokozott stressz szintén előidézheti a magnéziumhiányt. Ilyen esetekben nagyobb mennyiséget igényel a szervezet a magnéziumból.

Megrendelem
Az emberi szervezetnek átlagosan férfiak esetében 400 és 420 milligramm (mg) közötti magnéziumra van szüksége naponta. Nőknél ez a szám kicsit alacsonyabb, az ajánlott napi mennyiség 310-320 mg között mozog. Fontos, hogy a magnéziumszükséglet egyénenként eltérhet, ezért könnyedén elfordulhat, hogy még a szükséges mennyiség bevitele mellett is jelentkezhetnek a magnéziumhiány tünetei.
Ezek a tünetek jelezhetik a magnéziumhiányt
A szervezetben lévő magnézium nagy része a csontokban, fogakban található, csupán egy kisebb rész van a vérben. Éppen ezért viszonylag nehéz a kimutatni a magnéziumhiányt. Ennek ellenére vannak különféle tünetei, melyeket sokan talán nem is vesznek észre, és jelentkezhetnek súlyosabb hiánybetegségek, ezek hosszabb távon akár tartósan károsíthatják az egészséget.
Az enyhébb magnéziumhiány jelei lehetnek a fáradtság, étvágytalanság, merevség, gyengeség, izomgörcsök. Sokan az utóbbiból veszik észre a magnézium szint csökkenését, szintén gyanús jel lehet a szem izmának a rángatózása. Súlyosabb hiányra utalhat a rendszeres zsibbadás, bizsergés, a rendellenes szívritmus, a rohamok, állandó ingerültség és a személyiség megváltozása.
Mivel a magnéziumhiány súlyosabb problémákhoz, megbetegedésekhez is vezethetnek, ezért nagyon fontos, hogy fel kell keresni egy orvost. Már az enyhébb tünetek esetén érdemes szakember segítségét kérni, hiszen sokszor idővel ezek súlyosabbá válhatnak, melyek elhúzódó betegségeket okozhatnak.
Ezek a lépések segíthetnek magnéziumhiány esetén
Az enyhébb magnéziumhiány viszonylag könnyedén enyhíthető tudatos étkezéssel. Vannak ételek melyek magasabb magnézium tartalommal rendelkeznek, ilyenek például a levélzöldségek, mint a spenót, sóska, mángold vagy a kelkáposzta. Ám a diófélék, hüvelyesek, magok, a banán és az avokádó szintén sokat segíthetnek.
Az étkezés mellett sokat segíthetnek a magnézium tartalmú étrend-kiegészítők. A vitaminok rendszeres szedése segíthet csökkenteni a stresszt, szorongást, fáradtságot, és hozzájárulhat az energikusabb mindennapokhoz.
Megrendelem
A kiegyensúlyozott étrend ellenére előfordulhat, hogy a magnéziumhiány nem enyhül, ezt részben az okozhatja, hogy a magnézium nem tud rendesen felszívódni. Ebben támogatást nyújthat a B6-vitamin, ami elősegíti a magnézium felszívódását. A B6-vitaminnak fontos szerepe van a fehérjék felszívódásánál, emellett hozzájárul az idegrendszer működéséhez és a bőr szépségéhez.
A magnéziumhiány első jeleinél célszerű orvoshoz fordulni, és kikérni a véleményét, a súlyosabb hiánybetegségek csakis így kerülhetőek el.