Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

5 vitamin, amire szüksége van a nőknek várandósság előtt és alatt

A várandósság egy különleges időszak a nők életében. Ilyenkor megváltozik a szervezet, megváltoznak az igények, éppen ezért más vitaminokra van szükség. A komplex készítményeket már a babatervezés előtt érdemes elkezdeni, hiszen a segítségükkel nagyobb eséllyel küszöbölhetőek ki a fejlődési rendellenességek. 

Manapság már egyáltalán nem számít ritkaságnak, ha a nők már a terhesség előtt elkezdik szedni a különféle vitaminokat. Léteznek kifejezetten a babatervezést támogató étrend-kiegészítők, ezek tartalmazzák azokat a mikrotápanyagokat, melyekre a várandós nőnek és a magzatnak szüksége van. 

Miben különböznek a terhesvitaminok? 

A várandósvitaminok hasonlóak az általános multivitaminokhoz, ám több olyan vitamint tartalmaznak, melyre a terhes nőknek szükségük van. A terhesség során a rosszullétek vagy a megváltozott étkezési szokások miatt felborulhat a rendszer, ezért szükséges bizonyos vitaminokat rendszeresen pótolni. Ilyen például a folsav, melyet már a terhesség tervezésekor javasolt szedni, mivel csökkenti a vetélés kockázatát. 

Ezekre a vitaminokra van szüksége a nőknek a várandósság alatt

A magzatvédő vitaminok csökkentik a központi idegrendszert érintő fejlődési rendellenességek kockázatát. Bizonyos rendellenességek már a fogantatást követő pár napon belül kialakulhatnak, ezért ajánlják a szakemberek, hogy a nők már a fogantatást megelőző időszakban kezdjék el szedni az étrend-kiegészítőket. A tervezett fogantatás előtt 1 hónappal érdemes elkezdeni a vitaminok szedését. 

Folsav

A B9-vitamin, vagy ismertebb nevén folsav kiemelten fontos vitamin a várandós nők számára. A folsav csökkenti a velőcsőzáródási rendellenesség kockázatát. A rendellenesség a terhesség korai szakaszában kialakulhat, ezért fontos, hogy már ekkor megfelelő mennyiség kerüljön belőle a szervezetbe. Az ajánlott mennyiség 400-800 mikrogramm között mozog, ám a szedéséről mindenképp érdemes konzultálni a szakorvossal. A B9-vitamin mellett a komplex B-vitamin készítmények szedése úgyszintén ajánlott, segítik a vérképzést. 

GAL+ Babaváró - 30 adag

Magnézium 

A magnézium izomlazító hatása miatt nagy segítségnek számít a kismamáknak. Csökkentheti a vetélés, és a koraszülés esélyeit. Hiánya növelheti a cukorbetegség, magas vérnyomás, vagy akár a koraszülés kockázatát. A magnézium rengeteg folyamathoz szükséges az emberi szervezetben, ezért már magzati korban befolyásolja az idegrendszert, illetve a fejlődést. 

 Swanson Magnézium (200 mg) - 250 db

D-vitamin

A D-vitamin elsődleges forrása a napfény, ennek ellenére az emberek egy jelentős része D-vitamin-hiányban szenved, sokan erről nem is tudnak. A vitamin hiánya már a fogantatásra is kihatással lehet, ezért már a babatervezés előtt érdemes ellenőriztetni a szervezet D-vitamin szintjét. A mikrotápanyagnak a magzat fejlődésénél nagy szerepe van, enélkül nem tud megfelelően kialakulni az izomzat, az idegrendszer, és az immunrendszer. Napfény hiányában csakis az étrend-kiegészítőkkel lehet pótolni. 

 BioCo C+D DUO Családi Csomag - 100 db

Vas

A várandósság alatt a szervezetnek több vérre van szüksége, hiszen ilyenkor extra vér kell a kismamának a magzat miatt. Hiányában nagyobb eséllyel alakulhat ki vérszegénység, gyakrabban születhet a magzat túlságosan alacsony súllyal, vagy koraszülött is lehet. A vashiánynak vannak tüneteit, ezekre ajánlott odafigyelni. Ilyenek lehetnek például a levertség, állandó fáradtság, hajhullás, töredezett körmök. Ebben az esetben a lehető leghamarabb orvoshoz kell fordulni. 

C-vitamin

A C-vitamin minden esetben nagyon fontos az emberi szervezet számára. A hiánya számos módon jelentkezhet, mivel sok funkcióhoz hozzájárul. Terhesség alatt kiemelten fontos a pótlása, mivel csökkenti a vetélés kockázatát, illetve az orrvérzés, és a fogszuvasodás esélyeit. Az aszkorbinsav rengeteg ételben megtalálható nagyobb mennyiségben, ám egyedül ezekkel nem lehet megszüntetni a C-vitamin-hiányt, ebben az esetben étrend-kiegészítők szedése a javasolt. 

Várandósság alatt fontos a rendszeres orvosi felügyelet, a vitaminszintet ajánlott rendszeresen ellenőriztetni. A szakemberek szerint ezt már érdemes a babatervezés előtt megtenni, hiszen a fejlődési rendellenességek egy része már a korai szakaszban kialakulhat.