Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

4 vitamin, ami sportolás esetén elengedhetetlen

4 vitamin, ami sportolás esetén elengedhetetlen
A sport rengeteg előnnyel jár, a rendszeres testmozgás növeli az állóképességet, feltölti a szervezetet energiával. Ugyanakkor fontosak a megfelelő vitaminok, hiszen ezek segíthetik a regenerációit, illetve növelik az optimális teljesítményt. 

A sport rengeteg előnnyel jár, a rendszeres testmozgás növeli az állóképességet, feltölti a szervezetet energiával. Ugyanakkor fontosak a megfelelő vitaminok, hiszen ezek segíthetik a regenerációit, illetve növelik az optimális teljesítményt. 

Miért fontos a rendszeres sport? 

A sportnak rengeteg hasznos hatása van az emberi szervezetre. Az egyik legismertebb talán, hogy növeli az állóképességet. Sokan az alakformálás miatt kezdenek bele a rendszeres testmozgásba, ez szintén felírható a pozitív listára. Tény, hogy egyetlen edzéstől még nem lesz szálkás az izomzat, ám a változatos edzésprogram, a rendszeresség és a tápanyagokban gazdag étrend teljesen megváltoztathatja a kinézetet. 

 

Természetesen nem csupán a fogyni vágyok, vagy a túlsúllyal rendelkezők számára fontos a rendszeres testmozgás. A mozgás önbizalmat ad, kitartóbbá válik tőle az ember, miközben a segítségével még az olyan betegségek is könnyebben megelőzhetőek, mint például a csontritkulás. Javítja a koordinációt, és a pszichés hatásokról sem szabad elfeledkezni. A mozgás endorfint szabadít fel, tehát pozitív irányba formálja a közérzetet, és sokkal kiegyensúlyozottabbá válik a szervezet. 

Miért nélkülözhetetlenek vitaminok a sportoláshoz? 

A szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a mikrotápanyagok, sportolás esetén ezek kiemelten fontosan. Az aktív sportolás miatt megemelkedik a test tápanyagszükséglete, mivel a korábban bevitt vitaminok sokkal gyorsabban hasznosulnak. Hozzájárulnak a csontozat egészségéhez, a megfelelően működő immunrendszerhez, és az izomzat regenerálódásához. 

Az ételekből származó mikrotápanyagok mellett nagy szerepük van az étrend-kiegészítőknek. Sokszor a rendszeres testmozgást végzőknél hamarabb kialakulnak különféle hiánytünetek, ez fokozottak igaz azokra, akik diéta, vagy bármilyen speciális étrend miatt kerülnek bizonyos ételeket. 

B-vitamin

A B-vitaminnak nagyon hasznos a szervezet számára, a sportolóknak pedig a B12-vitamin elengedhetetlen. A mikrotápanyag szükséges a vörösvértestek képződéséhez, a regenerálódáshoz, illetve támogatja az anyagcserét. Hiányát hamar megérzi a szervezet, mivel sokaknál jelentkezhet a fáradtság, kimerültség. Csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, ezért lehetőség szerint étrend-kiegészítőkkel pótolni kell. B6-vitamin részt vesz az energiatermelő folyamatokban, hozzájárul a fáradtság csökkentéséhez. 

A szervezetnek többféle B-vitaminra van szüksége, ezért jó választás lehet egy komplex B-vitamin étrend-kiegészítő. Fontos megjegyezni, hogy vízben oldódó mikrotápanyagokról van szó, éppen ezért minden nap szükséges a pótlásuk. 

D-vitamin

A vitaminnak kulcsszerepe van a csontképződésnél, és hozzájárul az egészséges csontokhoz. Elősegíti a kalcium felszívódását, a hiánya pedig akár csonttöréseket, izomfájdalmat vagy gyengeséget okozhat. A D-vitamin egy részét a szervezet a napfényből nyeri, ezt képes elraktározni, ám a pótlása elengedhetetlen. 

Magnézium 

A magnézium sok folyamatban részt vesz a szervezetben, hozzájárul a tápanyagok megfelelő felszívódásához, szerepe van a normál testsúly fenntartásában, és még a szív számára is kulcsfontosságú. Mindenkinek szüksége van rá, ám sportolás esetén megnőhet a szervezet magnézium igénye. A felszívódását segíti a B6-vitamin, ezért a kettőt együtt érdemes alkalmazni. 

Antioxidánsok

Az antioxidánsok, mint a C-, E-, és az A-vitamin egyik előanyaga, a béta-karotin káros szabad gyökök miatt szükségesek. Az anyagcsere-folyamatok során kémiai szabad gyökök jönnek létre, ezek akár károsak is lehetnének, ám az antioxidánsok képesek a semlegesítésre. Az izomregeneráció, gyulladás és az enyhébb fájdalmak enyhítésében úgyszintén kulcsszerepet játszanak. 

Vitaminok férfiaknak és nőknek

Alapvetően a férfiak és a nők vitaminszükségletében nincs nagy eltérés, bár vannak bizonyos mikrotápanyagok melyekre a férfiaknak nagyobb mennyiségben van szükségük. Ilyen például a D-vitamin, ami fontos a csontok számára, illetve elengedhetetlen a megfelelő izomműködéshez. A cinkről sem szabad elfeledkezni, ez segít az elalvásban, és közvetetten a tesztoszteronszint fenntartásában. 

A nőknek több vasra és folsavra van szükségük. Részben a menstruációs ciklus miatt, mivel ilyenkor a nők szervezetéből könnyebben ürülnek ki a mikrotápanyagok. A vashiányos állapot könnyedén szédülést, gyengeséget okoznak. 

Vitaminok gyerekeknek

A gyerekek számára úgyszintén kulcsszerepet játszanak a vitaminok, sportolás esetén erre még jobban figyelni kell. Kisebb korban a C-vitamin, a D-vitamin és a vas pótlását ajánlják a szakemberek, nagyobb korban pedig beépülhet a rutinba a magnézium és a komplex B-vitamin étrend-kiegészítők. 

Vitaminok időseknek

Idősebb korban a szervezet már nem képes olyan teljesítményt produkálni, mint korábban, ami természetes. Ettől függetlenül az izmokra még ilyenkor is szükség van, a megfelelő működésüket pedig jól felépített étrenddel, és étrend-kiegészítőkkel lehet támogatni. A mozgás ehhez szintén hozzájárul, ám ilyenkor már inkább a rendszerességen van a hangsúly. 

A fehérjék elengedhetetlenek az izomtömeg megtartásáról, és a D-vitaminról, valamint a kalciumról sem szabad megfeledkezni. Mindkettő fontos a csontok szempontjából. A D-vitamin hiánya gyengítheti az izmokat, csontokat, ami könnyedén csonttöréshez, sérülésekhez vezethet. Hatvan év felett a szervezet már nehezebben jut D-vitaminhoz természetes forrásokból, ezért csakis étrend-kiegészítőkkel lehet fenntartani az egyensúlyt. 

A sportolás tehát mindenki számára hasznos, ám nem szabad elfeledkezni a fokozatosságról. Minden életkorban apró lépésekkel kell kezdeni, legyen szó bármilyen testmozgásról. A futás például jó, ha megelőzi egy olyan szakasz, amikor csak tempósan sétálunk, és apránként emeljük a távolságot, illetve változtatunk a tempón. A fokozatosságnak kulcsszerepe van a sérülések elkerülésében. 

Tartalomhoz tartozó címkék: d-vitamin